Yeni Doğan Bebeğin İlk Doktor Ziyareti – Yeni Doğan Takibi

1

Sağlıklı olan bebekler bile doktora sık sık gitmektedirler. Bunun nedeni, ilk 2 yılın bebeğin büyümesinde ve gelişiminde çok önemli bir zaman olması ve doktorun bebeğinizin gelişimini düzenli takip etmek istemesidir. Doğumdan 3-5 gün sonra, 1, 2, 4, 6, 9, 12, 15, 18 ve 24.aylar bebeklerin muayene edilmesi için önerilen aylardır. 

Doğum Sonrası İlk Doktor Ziyareti

Bir çocuk doktoru, bebeği doğumdan sonraki 24 saat içinde hastanede incelemelidir. Temel yeni doğan refleksleri, cilt tonu, tetiklik (atiklik) ve kalça dengesi rutin kontroller açısından önemlidir. Bu kontroller, bebeğin sağlıklı görünmesini ve gelişiminin iyi olmasını sağlamaktır. İlk kontrol sırasında bekleyeceğiniz başka şeyler var – bunlardan her biri aşağıda belirtilmektedir:

Ölçümler: Doktor bebeğin uzunluğunu, ağırlığını ve baş çevresini ölçer. Bu ölçümler bir büyüme grafiği üzerinde kaydedilecektir, bu nedenle nasıl mümkün olacak bebek karşılaştırır sorunların belirtisi olmadığından emin olmak için başka bebeklere yaşını.

Gelişimsel Gözetim: Doktor, çoğu ziyarette bebeğin gelişiminin yolunda ilerlediğine bakmak isteyecektir. Çocuğunuzun davranışlarını gözlemleyecek, bebeğin o yaştaki tipik hareketleri açısından dönüm noktalarını (oturup dönüp dolaşmak gibi) ve endişeleriniz olup olmadığını soracaktır.

Psikososyal / Davranışsal Değerlendirme: Doktorun soracağı bazı sorular bebeğin davranışı hakkında olacak ve çocuğun eylemlerini ve tepkilerini de gözlemleyecektir. Bu, psikolojik veya davranışsal sorunları önlemeye yardımcı olmaktadır.

Fiziksel Muayene: Kulak, göz, ağız, deri, kalp ve akciğerler, karın, kalçalar ve bacaklar her ziyarette doktor tarafından muayeneye tabi tutulur ve cinsel organları sağlıklı görünmesinden emin olmak için muayene edilirler. Başlangıçta, doktor, kafatası kemikleri birbirine kaynaştığında tipik olarak 12 ila 18 ay içinde yok olan bebeğin başındaki fontanel – bıngıldak kontrol edecektir. Bebeğin kafasının şekli de kontrol edilerek güzelce yuvarlanacağından emin olacaktır.

Ayrıca Doğumdan Hemen Sonra

İşitme taraması: Çocuk doktoru bebeğin işitme fonksiyonlarının sağlıklı olduğundan emin olacaktır. Bunun için iki farklı test vardır: otoakustik emisyon (OAE) ve işitsel beyin sapı tepkisi (ABR). OAE testi, kulak kanalında ses yansımasını ölçmek için bebeğin kulağına bir mini kulaklık ve mikrofon yerleştirilerek ölçülmektedir. ABR testi için, işitme sinirinin sese nasıl tepki verdiğini ölçmek için elektrotlar bebeğin kafasına yerleştirilir. Her iki test de işitme kaybını tespit edebilir.

Yeni doğan metabolik / hemoglobin taraması: Bebeğin doğumdan sonraki iki aylık dönemi içinde topuklarından çekilmiş bir kan testi yapması gerekecektir. Metabolik tarama, hücre hastalığı, hipotiroidizm veya diğer kalıtımsal bozuklukları kontrol etmektedir.

Aşılar: Bebeğin doğum sonrası hepatit B aşısı yapılacaktır.