Yeni Doğan Bebeğinizle Geçireceğiniz İlk 24 Saat

0

9 aylık hamilelik süreci ve beraberindeki bekleyiş son buldu. Yeni doğan bebeğinizle geçireceğiniz ilk 24 saatiniz başlıyor. Doğum sürecini ve doğum heyecanının tadını çıkardınız ve şimdi evinize gidip bebeğinizle birlikte yaşamaya başlamak için hazırsınız. Yeni doğanlar şimdiye kadar karşılaşabileceğiniz en güzel melektir. Nereye giderse gitsinler herkesin sevinci haline gelmeye devam etmektedirler. Bu küçük meleklerin doğum sonrası en iyi birincil bakımını yapmak ebeveynlerin elindedir.

Yaşamın ilk saatleri, günleri ve haftaları boyunca bakım, yeni doğan bebeğinizin sağlıklı kalmasını belirlemektedir. Hayatta kalmayı ve esenliği destekleyen temel bakıma yeni doğan bakımı adı verilmektedir.

Eğer ilk bebeğinizse, evde olmak biraz farklı bir duygu hissettirebilir. Hayatınızın sonsuza dek değiştiğine dair bir heyecan duyabilirsiniz. Doğumdan önce sadece yetişkinin yaşadığı bir ev olan eviniz, şimdi dünyaya getirdiğiniz ekstra küçük kişiyle tamamlanan ailenizin evidir.

Doğumdan Sonra Yardım Almak

Bu süre zarfında, çok heyecanlı ve ama biraz da zahmetli olabilir ve yardım almayı düşünmenizde fayda vardır. Hastanedeyken, çevrenizdeki uzmanlarla görüşmelisiniz. Birçok hastanede bebek bakımına başlamanıza yardımcı olabilecek bebek hemşireleri bulunmaktadır. Buna ek olarak, hemşireler bebeğinizi nasıl tutacağınızı, emzireceğinizi ve altını değiştireceğinizi gösteren mükemmel bir kaynaktır.

Yenidoğan Bebekte Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi yıkamalısınız.
  • Yeni doğanların henüz güçlü bir bağışıklık sistemi yoktur, bu nedenle enfeksiyona duyarlıdırlar. Bebeğinizle temas halinde olan herkesin ellerinin temiz olduğundan emin olmalısınız.
  • Bebeğinizin başını ve boynunu desteklemeye dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi taşırken başını yatırın ve bebeği dik tutmanız gerektiğinde veya bebeğinizi yatırdığınızda başını desteklemelisiniz.
  • Yeni doğan bebeğinizi oynatmak ya da oyalamak için sallamamalısınız. Güçlü olan sarsıntı beyin kanamasına ve hatta beyin ölümüne neden olabilmektedir.
  • Bebeğinizi uyandırmanız gerekiyorsa, sallayarak yapmayın – bunun yerine, bebeğinizin ayağını gıdıklayarak veya hafifçe yanağına dokunabilirsiniz.

Unutmayın, yeni doğan bebeğiniz dizinizde sallamak veya havaya atmak gibi kaba bir oyuna hazır değildir.