Yeni Doğan Bebek Bakımı

1

Bebeğinizi; küçük meleğinizi dünyaya getirdiniz – peki şimdi ne olacak? Yeni doğanınıza bakmak hayatınızın en özel ve en ödüllendirici deneyimlerinden biridir. Ne yapmanız gerektiği konusunda endişe duyabilirsiniz. Çocuğunuza sürekli ilgi ve bakım göstermeniz gerekecektir. Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu bakımı nasıl sağlamanız gerektiğini bu yazımızda detaylı olarak anlattık.

Yenidoğan Bebeğin Uykusu

Yeni doğanın bol bol uyumasına yardımcı olmalısınız. Yeni doğanların sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümeye devam etmeleri için çok fazla uyuyarak dinlenmeleri gerekir; bazıları günde 16 saat kadar uyumaktadırlar.

Bebekler, doğduklarında gündüz ve gece kavramlarını henüz farkında değillerdir. Bebeğiniz gece daha fazla uyanıksa, ışıkları loş tutarak ve kısık sesle konuşarak gece uyanmalarını azaltmaya çalışmalısınız ve bebeğiniz normal bir uyku döngüsü başlayana kadar sabırlı olmalısınız.


Ani bebek ölümü riskini düşürmek için bebeğinizi sırt üstü ve sert yatakta yatırılmış olduğundan emin olmalısınız. Bebeğinizin kafasında görünen “yumuşak noktayı” ortadan kaldırmak için bebeğinizi yatırırken pozisyonunu – ister sola ister sağa yaslanmış olsun – değiştirmelisiniz.

Yeni Doğan Bebeğin Beslenmesi / Anne Sütü ve Emzirme

Bebeğinizi emzirmek isterseniz, doğumdan sonra kucağınıza aldığınız ilk an bebeğinizi beslemek için iyi bir başlangıç zamandır.

Bebeğin emzirilmesi hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler:

Başlangıçta, vücudunuz özel süt denilen küçük miktarda üretecek kolostrum enfeksiyondan bebeğinizi korumaya yardımcı olmaktadır. (Yeni doğan bebeğinizin mide hacmi çok küçüktür, bu yüzden onun midesi için gerekli olan miktar bu kadardır. Onun mide hacmi büyüdükçe, göğüslerinizden gelecek süt miktarı değişecektir.)

Bebeğiniz yeteri kadar anne sütü alıyorsa, bağırsak hareketliliği olacak ve günde 6 ile 8 adet bez değiştirecektir. Ve kilo almaya başlayacaktır.

Bebeğiniz ilk başta süt emerken zorlanıyorsa stres yapmayınız; Sabır ve pratik gerekmektedir. Bir hemşire (Aile Hekimliğindeki takibinizi yapan ebe/hemşirenizden) veya bir emzirme danışmanından yardım alabilirsiniz.

Doğum sonrası bebeğinizi ilk 24 saat içinde yaklaşık 8-12 kez emzirmelisiniz. En az dört saatte bir emzirmeli ve gerekirse onu beslemek için bebeğinizi hafifçe uyandırmanız gerekebilir.

Rahat ve emin olmalısınız. Emzirmeniz -her iki göğüsten 20’şer dakika ara ile- yaklaşık 40 dakika kadar sürebilir, bu nedenle emzirirken size destek verebilecek rahat bir yer tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmelisiniz. Bol sulu gıda tüketmelisiniz. Aç kalmamaya özen göstermelisiniz. Anne sütüne gireceğinden alkol veya kafein kullanımından kaçınmalısınız.

Emzirme sonunda mutlaka bebeğin gazını çıkartmalı ve bebeğinizi rahatlatmalısınız.

Anne sütü ve emzirmenin faydaları hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Yeni Doğan Bebeğin Banyosu

İlk hafta boyunca bebeğinizin banyosunu yaptırırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Göbek kordonu düştükten sonra düzenli olarak haftada iki ila üç kez banyo yaptırmaya başlayabilirsiniz.

Bebeğinizi ilk kez yıkadığınızda biraz korkmuş veya endişe etmiş olabilirsiniz. Eğer öyleyse, eşinize veya bir aile üyesinden yardım alabilirsiniz. Böylelikle bir kişi bebeği suda tutarken diğer kişi bebeği yıkamış olacaktır. Bebeğiniz ıslandığında kaygan olacağından tutacak kişinin dikkatli olması gerekmektedir.

Su sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Su sıcaklığı bir yeni doğanın refahı için önemlidir.

Bebeğinizin güvenli ve rahat yıkanması için uygun su sıcaklığını bildiğinizden emin olmalısınız. İdeal sıcaklık yaklaşık 36 ° C (98 ° F) olmalıdır, yani normal vücut sıcaklığı civarındadır. Bir termometre yoksa sıcaklığı test etmek için dirseğinizi elinizin yerine kullanabilirsiniz.

Banyo işlemi bittikten sonra bebeğinizi kapüşonlu bir havluya sarmalı ve bebeğinizin kuru olduğundan emin olmalısınız. Bundan sonra bebeğinizi bezleyin, elbisesini giydirin ve sonunda onu öpün, böylece bebeğiniz banyosuyla olumlu ilişki kuracaktır.

Yenidoğan Bebeğin Kıyafetleri Nasıl Seçilmelidir ?

Sevimli renkler ve sevimli baskılar sizi bebek kıyafetlerine götüren şey olabilir. Nihai seçiminizi yapmak için güvenliği, konforu ve pratikliği düşünmelisiniz – giydirilmesi ve yıkanması kolay olmalıdır. Ve muhtemelen fiyatı da düşünmek isteyebilirsiniz.

Küçük düğmelerin, dekoratif takıların veya fiyonkların bulunduğu giysilerden uzak durmalısınız, çünkü bu tarz süslemeler boğulma riski oluşturabilmektedir. Uzun bağları olan veya bebeğinizin kolları, bacakları veya boynunu sıkıca saran kıyafetler de güvensizdir.

Süslemelerin sıkı bir şekilde dikildiğinden emin olmalısınız.

Pamuklu ve rahat giysileri tercih etmeli. % 100 pamuktan yapılmış giysiler idealdir. Çünkü rahat, dayanıklı ve iyi yıkanırlar.

Kasık kısmında bulunan çıtçıtlı tulumlar, bebek bezi değiştirirken daha hızlı ve daha kolay olmasını sağlamaktadır, böylece bebeğinizin giysisinin tümünü çıkarmanız gerekmeyecektir.
Bebeğiniz için giysi seçimleri yaş bazında değil de ağırlık bazında olmalıdır. Ağırlık daha iyi bir ölçüdür ve birçok bebek kıyafeti etiketlerinde yaşla birlikte listelenir.

Bebekler hızlı büyür, bu yüzden en küçük boyuttaki pek çok kıyafete fazla para harcamayınız. İlk birkaç hafta içinde bebeğinizin, rahat ve açılıp kapanması kolay giysilere ihtiyacı olacaktır.

Akıllıca düşünün. Bazı bebekler asla “yeni doğan” boyutuna uymazlar. Diğerleri sadece 1 ay sonra 3 aylık giysilerden bile dışarı çıkabilir. Öyleyse el altında olması için 6 aylık veya 1 yıllık boyuttaki eşyaları da satın alın. Bazı kıyafetler biraz büyükse sorun değil. Bebeğinizde zaten hızlıca büyüyecektir. Yine de, mayo veya kışlık kıyafetler gibi mevsimlik kıyafetler satın almak harika bir fikir değil. Bebeğinizin boyutunu tahmin etmek olanaksızdır.

Yeni Doğan Bebek için En İdeal Oda Sıcaklığı

Ebeveyn olarak bebeğin oda sıcaklığının ne kadar güvenli ve rahat olduğunu merak etmektesiniz. Bebeğiniz için çok sıcak veya soğuk olmadığı rahat bir sıcaklık olduğundan emin olmak önemlidir. Bebeğinizin odası için konforlu bir sıcaklık sağlamak, küçüklerin güzel uyumalarına yardımcı olacaktır.

Odadaki sıcaklığı değerlendirmek zor olabilir, bu nedenle bebeğinizin uyur ve oynadığı odalarda bir oda termometresi kullanabilirsiniz.

Her bebek farklıdır, bu yüzden, bebeğinizin çok sıcak olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Bebeğin karnına ya da sırtına dokunabilirsiniz (bebeğinizin elleri ve ayakları genellikle daha serindir ve bu durum normaldir). Bebeğinizin cildi sıcaksa veya terli ise, kıyafetini değiştirmeniz bebeğinizin vücut sıcaklığının normale dönmesi için gerekli davranıştır.

Bebeğin uyumak için en güvenli yeri ilk altı ay boyunca sizinle aynı odada olduğunu unutmayın – bu, uyku halindeki sıcaklığın değerlendirilmesinde özellikle yardımcı olacaktır.

Göbek Kordonu Bakımı

Göbek kordonu, hamilelik boyunca besinleri bebeğinize taşıdı. Kordon kuruması ve düşmesi biraz zaman alacaktır (yaklaşık 1-2 hafta). Tahriş ve enfeksiyonu önlemek için biraz özen ve dikkat gerekmektedir.

Kordonu temiz tutun: Çocuk doktorları, kordonu alkolle temizlemeyi önermektedirler. Bununla birlikte, çoğu alkolün cildi tahriş ettiğine inanıldığından ve kimi zaman iyileşmeyi geciktirdiğinden, kordonun düşmesini tamamen kendi haline bırakılmasını önermektedirler.

Bölgeyi kuru tutun: Kordonu kuru tutmak önemlidir. Bu nedenle, bebeğinize banyo yaptırıyorsanız, bebek bezini bağlamadan ve giydirmeden önce kordon tamamen kurumuş olduğundan emin olmalısınız. Göbek kordonun mümkün olduğunca sık havaya maruz kalmasına izin vermelisiniz. Bu, kordonun tabanın kurumasını sağlar ve kısa sürede düşmesine yardımcı olmaktadır.

İyileşmeyen bir göbek kordonu enfeksiyona yakalanma riski olabilmektedir. Enfeksiyon bulguları şunları içerebilir:

  • Kırmızı veya şişmiş görünüm
  • Kanamaya devam etmesi
  • Düşük iştah, sinirlilik, huzursuzluk
  • Karın şişliği
  • Kötü koku
  • Göbek kordonu kütüğünün enfeksiyon bulguları, göbek bağı için hayatı tehdit eden bir enfeksiyon ile sonuçlanabilir. Bu ciddi bir durum kabul edilir ve hemen tedavi edilmesi gerekir.

Yeni Doğan Bebeğin Göz Bakımı

Yeni doğmuş bir bebeğin küçücük, hassas gözleri doğru bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bebeğinizin gözleri her gün bir bezle nazikçe temizlenmelidir. Bunu yapmanın en iyi yolu şudur:

  • Başlamadan önce ellerinizi yıkamalısınız.
  • Steril gazlı bezi ılık suya batırmalı ve nazikçe suyu sıkmalısınız.
  • Ilık suya batırılmış suyu sıkılmış steril gazlı bezi, iç köşeden dış köşeye doğru hafifçe silerek gözü temizlemelisiniz.
  • Çapraz enfeksiyonu önlemek için her göz için farklı temiz, nemli bir steril bez kullanmalısınız.

Yenidoğan Bebeğin Burun Temizliği

Bir bebeğin burun delikleri temiz tutulmalıdır, aksi takdirde burun tıkanmasına neden olabilmektedir. Bu durum onları sadece sinirli yapmayacak, aynı zamanda uyku döngülerini engelleyecektir. Temizlemek için bu küçük burun deliklerine parmak sokmaya çalışmayınız. Bunun yerine pediatrik burun damlaları kullanın.

Yenidoğan Bebeğin Tırnak Bakımı

İster inanın ister inanmayın bu küçük parmakların keskin ve güçlü çivileri vardır. Bebeğin kendine zarar vermemesi için onları kesmeniz gerekmektedir! Bunu yapmak için en iyi zaman bebeğiniz banyodan sonra uyurken olmasıdır.