Yeni Doğan Bebeklerin Duyuları

2

Yeni doğan bebekler, görme, işitme, koku alma, tat alma ve dokunmaya karşı gerekli tüm duyular ile donatılmıştır. Bununla birlikte, bu duyulardan bazıları diğerlerinden daha az hassastır. Aşağıda yeni doğan bebeklerin duyuları hakkında bilgiler bulunmaktadır:

İşitme Duyusu

Bebeğiniz sesleri üçüncü üç aylık dönemde algılayabilir, bu nedenle bu anlam doğumda zaten gelişmiştir. En çok anne sesini dinlediğinden tanıdık sesleri tanıyor olacaktır – özellikle de sizinkini. Hamileliğinizin son altı haftasında duyduğu şarkıları ve hikayeleri bile fark edebilir durumdadır. Cambridge Massachusetts’teki Auburn Hastanesi Çocuk doktoru Michael Yogman göre, “1 aylıkken bebek” pa “ve” ba “gibi bazı sesler arasındaki farkı söyleyebilir şeklinde bir açıklaması vardır. Yaklaşık 6 ay sonra, adını tanıyabilir ve seslenildiğinde tepki verebilir. Aynı zamanda bebeğiniz gıdıklanmaya başladığında kendi sesini keşfediyor olacaktır.

Bebeklerin sevdiği sesler

Beyaz Ses: Gürültü değildir. Rüzgâr, radyo dalgası, şelale, dalga, okyanus, elektrikli süpürgesi ve fön makinası gibi uğultulu ses frekansı ve sinyaldir. Beyaz, tüm renkleri içerisinde bulunduran bir renk ise; beyaz sesler de insan kulağının alabileceği tüm seslerin frekansını içerisinde eşit olarak barındıran özelliğe sahiptir. Bebeklerin de anne karnında duyduğu ses beyaz ses olması nedeniyle, doğumdan sonra bebeğin rahatlaması ve kendini huzurlu hissetmesi için bu sesler çok yardımcı olur. Özellikle de kolik bebeklerde.

Singsong Ses:  Bebeklerle konuşurken kullandığımız o yüksek sese, sing song sesi denmektedir. Düşük frekanslı sesler olduğundan daha az ilgisini çekmektedir.

Müzik: Özellikle de ninni ve kreş tekerlemeleridir.

Bebeğinizin uyku moduna girmesi için sessizliğe ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak o aslında rahim içindeki ortamından dolayı vücudunuzun yüksek seslerine alışmıştır. Uyurken biraz gürültü çıkarın – daha iyi uyuyabilir.

Görme Duyusu

Görme doğumda en az gelişmiş duyudur. Fort Lauderdale’deki Nova Southeastern Üniversitesi’ndeki Mailman Segal Çocuk Kulübü Araştırmaları Enstitüsüne göre, “Yenidoğan yalnızca yaklaşık 25-50 cm uzaklık görebilir” demektedir. Bunun ötesinde, dünya bebeğiniz için oldukça bulanık bir yer gibi görünmektedir – gözleri henüz birlikte koordineli hareket etmemekte, bu nedenle çok iyi odaklanamamaktadır. Fakat onun sınırlı görüşü aslında anneye bağlı hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Yeni doğan göz görüşü

Yeni doğan. Bebeğiniz yüzünüze, özellikle saç teliniz ve gözleriniz gibi tezat alanlara bakmayı sever. Renkli görüşleri henüz tam olarak gelişmediğinden, siyah-beyaz tasarımlar, cesur desenler ve parlak, parlak renkli nesneler büyülemektedir.

2 ay – Artık gözleri birlikte çalışmaya başlamakta, çoğu bebek hareket eden bir cisim izleyebilmektedir. Yeni doğanın beyni algılamaya ve hareketi izlemeye başlamakta, bu nedenle bir ayna önünde oynamaya bayılmaktadır.

4 ay – Artık renkleri görebilmektedir, bu nedenle oyuncakları ve pelüş hayvanlar daha cazip hale gelmektedir. Aynı zamanda daha iyi derinlik algısına sahiptir ve bir odadaki nesneleri bulabilmektedir.

6 ay – Bebeğiniz daha ince detayları görebilmektedir; bu yüzden daha önce hiç ilgilenmediği şeylerden etkilenmektedir; oyuncak ayısının yüzü, çıngıraklı oyuncak ya da yatak odası penceresinin dışındaki ağaç.

Tat Duyusu

Bebeğinizin tat tomurcukları rahimde gelişmektedir, çünkü amniyon sıvısı yoluyla beslenmeye maruz kalır. Doğum sürecinden sonra onunla tatlar paylaşmaya devam edeceksiniz, zira gıda tadı anne sütünüzden geçmektedir; bu sebeple her seferinde farklı tatlar keşfetmektedir. Bu yüzden anne sütü ya da formülü hevesle yudumlayacaktır, çünkü her ikisi de tatlı gelecektir.

Dokunma Duyusu

Dr. Yogman, Dokunma, rahimde gelişme gösteren ilk duyudur ve muhtemelen doğum esnasında en gelişmiş olanıdır, diyor. Yeni doğan bebekler, fiziksel temas üzerine kendilerini rahat hissettiren dokunmaları geliştirmektedirler. Dokunmak, ebeveyn ile bebek arasında bağ oluşturmayı garantilemektedir.

Haydi Sarılalım

Bebeğinizle ilişki kurmanın en kolay ve eğlenceli yoludur.

Besleme saatinde sırtına masaj yap.
Onu tutun ve yanak yanağa dans edin.
Onu rahat bir battaniye ile kuşatın.
Ona nazik bir masaj yapın.

Hissetmek

Bebeğiniz yaklaşık altı aylıkken, kendi iki eliyle dünyayı keşfetmek için istekli olur. Battaniyelerdeki etiketler, yumuşak peluş oyuncaklar, babanın yüzü, saçları ve sakalları gibi farklı dokuları keşfetmek eğlenceli olacaktır.

Bebeğinizin ağzı reseptörlerle dolu olduğundan, elini attığı her şeyi ağzına kadar götürecektir. Bu durumda en iyi şeyleri “hissediyor”.

Koku Duyusu

Bebeğiniz, siz 6 aylık hamileyken koku alma kabiliyetini geliştirmiştir. Yeni doğanlar, doğum sonrası ilk haftasından itibaren kokular arasındaki farklılıkları ayırt etmeye başlarlar. Yeni doğan bir bebek kendi annesinin sütünün kokusuyla başka bir annenin sütünün kokusunu birbirinden kolaylıkla ayırt edebilir.

Aynı şampuanı ve sabunu kullanın. Bebeğiniz tanıdık kokuları sever.

Kocanızın aynı ürünleri aynı şekilde kullandığından emin olun. Yeni doğan bebeğe kokular tanıdık geleceğinden babasıyla kurulmuş olan bağ güçlenmiş olacaktır.

Yenidoğan bebeğinizin beslenmeye ihtiyacı yoksa kocanızı bazen bebeğinizi rahatlatmak için yanına gönderin, siz bazı zamanlarda yanına gitmeyin çünkü anne sütünün kokusu bebekleri daha fazla uyarmaktadır.

Yenidoğanlar bile küçük bir aroma terapiden yararlanabilirler. Gelişim ve Davranışsal Pediatri tarafından 2005 yılında yapılan bir araştırmada, bebeklerin tıbbi işlemden sonra vanilya kokusu ile rahatladıkları gözlemlendi.