Yenidoğan Beslenmesi ve Anne Sütü

1

Kırk uzun haftadan sonra en kıymetliniz; bebeğiniz geldi! Rahmin güvenli sınırlarının dışında nefes almaya başlayan, sindirim sisteminin ilk kez harekete geçtiğini hisseden ve beslenme fikrine alışan bir yavrudur artık. Şimdiye kadar açlık ve susma gibi tüm işlemlerin kontrolü rahimde bebeğiniz için yapılmıştı. Bebeğinizin geçtiğimiz dokuz ay boyunca inanılmaz gelişimi, şimdi rahminizin dışında anne sütü ile beslenerek devam eden bir yolculuğun başlangıcıdır.

Meme ucunuzu kavradıktan sonra bebeğiniz, sindirim sisteminde yaşamsal bakterileri toplayacak, dış dünyaya maruz kaldıkça savunmasız bağışıklık sistemini destekleyecek ve sindirim sistemini harekete geçiren ilk değerli kolostrum damlalarını almaktadır. Önünüzdeki 36 saatte az miktarda kolostrum yavaşça karnını doyuracak, bağırsaklarını uyararak yapışkan ve siyah mekonyumu çıkararak bundan sonra da sindirim işlemini vücuduna yavaş yavaş tanıtacaktır.

Bir bebeğin beslenmesi , yeni ebeveynlerin en çok endişe veren bir durumdur. Bebeğinizin yetecek kadar besin alıp almadığını nasıl bileceksiniz? Bebeğinizin beslenmesi hakkında size yardımcı olacağız ve bebeğinizin ilk yıl ki beslenme konusunda üzerinde duracağız.

Bebeğiniz ne sıklıkla ve kaç saat aralıklarla beslenmelidir?

İlk birkaç hafta boyunca 1.5 – 2 saatte bir sıklıkla beslenir. Anne sütünün sindirimi kolaydır ve kolay özümsendiğinden, bebeğinizin sindirim sisteminde daha hızlı dolaştığı ve bu nedenle bebeğinizin daha sık aç olduğu anlamına gelir. Sık beslenmelerde ilk birkaç hafta boyunca süt üretiminizi teşvik etmenize yardımcı olacaktır.

Genellikle, ağlamak geciken bir açlık işaretidir. Anne, bebeğinin ne zaman acıktığını ilk birkaç ay içinde öğrenir ve buna göre de emzirme aralıklarının saatlerini ayarlar. Bebeğiniz ağladığında her zaman açlık yüzünden olmadığının farkına varılması da önemlidir. Bazen bebekler kucaklanmalı veya bebeklerin altları değiştirilmelidir veya fazla uyarılmış, sıkılmış, aşırı sıcak veya çok soğuk hissedebilirler.

Anne sütünün yeterli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bebeğiniz 2 aylık olana kadar günde 8-12 defa besleniyorsa emme sırasında yutma hareketlerini sıklıkla yapıyor ve yeterli miktarda idrara çıkıp bezini ıslatıyorsa, günde 5-6 kez normal kıvamda kaka yapıyorsa ayda en az 600-900 gr kadar kilo alıyorsa anne sütünün yeterli olduğu kanısına varılmaktadır. Annenin memeleri, emzirme öncesi dolgun ve şişmiş, emme bitince boşalmış durumdaysa anne sütünün yeterli olmakta demektedir.

Anne sütü ile beslenme süresi ne kadar olmalıdır?

Bebeğinizin beslemesinde anne sütünün yeri çok büyüktür. Yaşamın ilk altı ayında emzirmek şiddetle tavsiye edilir ve emzirmenin en az 12 ay devam etmesi önerilir. Anne sütü, bebekler için, enfeksiyonlara karşı koruma sağlar ve diyabet, obezite ve astım da dahil olmak üzere daha sonraki yaşanabilecek sağlık sorunlarını azaltabilir.

İlk 6 aydan sonra, Dünya Sağlık Örgütü anne sütü alımıyla birlikte ek gıdaların verilmeye başlanmasını önermektedir.