Yumurtlama (Ovulasyon) Nedir?

4

Yumurtlama işlemi, olgun bir yumurtanın yumurtalıktan salınmasıyla fallop tüpünün alt kısmına gönderilmesi sonucu döllenmek üzere hazır olduğunda gerçekleşmektedir.

Yaklaşık olarak her ay bir yumurta yumurtalıklarınızın birinde olgunlaşmaktadır. Yumurta, olgunluğa ulaştığında yumurtalık tarafından serbest bırakılır ve fallop tüpüne sperm ve rahim için bekleme yoluna girer. Rahim tabakası, döllenmiş yumurta için kalınlaşmıştır.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız ve gebe kalmak için bazı yöntemleri deniyorsanız otomatik yumurtlama hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Yumurtlamanın Temel Gerçekleri

  • Yumurta, yumurtalıktan ayrıldıktan sonra 12-24 saat yaşamaktadır.
  • Normal şartlarda, yumurtlamanın her birinde bir yumurta oluşmaktadır.
  • Yumurtlama, stres, hastalık veya rutin bozukluklardan etkilenmektedir.
  • Bazı kadınlar yumurtlama sırasında hafif kan görebilir ve lekelenme yaşayabilir.
  • Döllenmiş bir yumurtanın yerleşme işlemi yumurtlamadan 6-12 gün sonra gerçekleşmektedir.

Yumurtlamayı Takip Etmek İçin

Bir kadının aylık döngüsü adet döneminin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar ölçülür.

Ortalama olarak, bir kadının döngüsü normalde 28-32 gün arasındadır, ancak bazı kadınların döngüleri çok daha kısa veya çok daha uzun olabilir.

Kadınların büyük çoğunluğu adet döneminin 11 ve 21’nci günleri arasında her hangi bir günde yumurtlamaktadır.

Birçoğunun döngüsünün “bereketli zamanı” olarak adlandırdığı budur, çünkü bu süre zarfında cinsel ilişki hamilelik şansını arttırmaktadır.

Adet döngüsü normal olan kadınlarda yumurtlama, adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşmektedir. Bu, yumurtlama gününü tespit etmenin en pratik yoludur.

Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama, adetinin 14’üncü günü olur, adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak 14’üncü güne denk gelir. Bu günden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını artıracaktır.

Adetleri düzenli olarak 30 gün süren bir kadın adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16. gün yumurtlama olacağını hesaplamalıdır.

Adet kanamaları düzenli 35 günde bir olan kadınlarda yumurtlama günü yaklaşık olarak 21’nci güne denk gelecektir.

Yumurtlama, bir döngü sırasında çeşitli zamanlarda ortaya çıkabilir ve her ay farklı bir günde gerçekleşebilir. Döngünüzü izlemek önemlidir.

Ovulasyon Döngüsü İki Parçaya Bölünmüştür

Yumurtlama döngüsünün ilk kısmı folliküler faz olarak adlandırılır. Bu safha, son adet döneminin (LMP) ilk günü başlar ve ovulasyona kadar devam eder.

Döngünün bu ilk yarısı, 7 günden 40 güne kadar süren her kadın için büyük farklılık gösterebilir.

Devrenin ikinci yarısına luteal faz denir ve ovulasyon gününden bir sonraki döneme kadar geçen dönemdir. Luteal faz daha kesin bir zaman çizelgesine sahiptir ve genellikle yumurtlama gününün sadece 12-16. günüdür.

Sonuç olarak, ovulasyon gününün (yumurtlama günü) ve döngünüzün ne kadar süreceğini belirleyebileceksiniz demektir.

Bu aynı zamanda stres, hastalık ve normal rutinin bozulması gibi dış faktörlerin ovulasyonunuzu ileri tarihlere atabileceği anlamına gelir, bu da döneminizin durumunu değiştirmektedir.

Doğurganlık bilinci, yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini izlemenin bir yoludur ve serviks mukusundaki değişikliklerin incelenmesini ve bazal bir termometrenin kullanılmasını içermektedir.

Servikal sıvı yumurtlamadan hemen önce ve yumurtlamanın bitene kadar “yumurta akını” andıran ıslak, kaygan bir maddeye dönüşmektedir. Bazal termometre, vücut ısısının yükselişini izlemeye yardımcı olur ve bu da ovulasyonun yeni oluştuğunu gösterir.

Yumurtlama takibi, bir kadının hamilelik dönemini ve aylık döngüsü boyunca yumurtlamanın oluşamayacağı konusunda daha iyi bir fikir edinmesine yardımcı olabilmektedir.

Yumurtlama gerçekleştikten sonra, hamilelik şansınızı artırmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bir sonraki adımınız, erken gebelik belirtileri izlemeye başlamaktır. Menstrüasyon döngüsü ve yumurtlamayı daha iyi anlamak için bir Yumurtlama Takvimini takip edebilirsiniz.

Adet Dönemi’nden Yumurtlamaya Kadar (Bilmediğiniz Ayrıntılar!)

Menstrüel siklüs başladığında, östrojen seviyeleri düşük olur. Hipotalamusunuz (hormon düzeylerinizi korumakla görevlidir), folikül stimüle edici hormonu (FSH) gönderen hipofiz bezinize bir mesaj gönderir. Bu FSH foliküllerin bir kaçını olgun yumurta haline getirmeye yönlendirir.

Bunlardan biri, olgun bir yumurta bırakacak ve diğerleri parçalanacak olan baskın follikül içine gelişecektir.

Foliküller olgunlaştıkça östrojen hormonu gönderirler. Yüksek östrojen seviyeleri hipotalamus ve hipofiz bezisine olgun bir yumurta olduğunu söyleyecektir.

Daha sonra LH (kadınlarda adet siklusunu ve yumurta üretimini düzenleyen hormundur) yükselmesi olarak adlandırılan bir lüteinizan hormon (LH) salınır. LH dalgalanması, yumurtanın 24-36 saat içinde yumurtalık duvarı boyunca patlamasına ve fölilizasyon için fallop tüpünün yolculuğuna başlamasına neden olur.

Yumurtanın serbest bırakıldığı follikül, korpus luteum olarak adlandırılır ve implantasyon için kalınlaştırmaya ve rahim astarı hazırlamaya yardımcı olan progesteronu salgılayacaktır.

Korpus luteum, yaklaşık 12-16 gün boyunca döngününüzün luteal fazında progesteron üretecektir. Eğer bir yumurta döllenirse, korpus luteum gelişmekte olan bir gebelik için plasenta devralana kadar progesteron üretmeye devam edecektir.

Döllenme gerçekleşmezse yumurta 24 saat sonra canlılığını kaybeder ve erir. Hormon düzeyleriniz azalacak ve rahim astarınız ovulasyondan yaklaşık 12-16 gün sonra boşalmaya başlayacaktır.

Bu adet görme (menstrüel dönem) ve döngüsünün 1. gününe geri dönmenizi sağlamaktadır.

Ovulasyon zamanı bir kadının vücudu hakkında anlaması gereken en önemli şeylerden biridir; çünkü gebe kalma ve gebeliği önleme belirleyici faktördür.