Yuvarlak Bağ Ağrısı – Nedeni ve Tedavisi

0

Yuvarlak bağ ağrısı en yaygın olarak gebeliğin ikinci üç aylık döneminde yaşanır. Hamile bayanların karın veya kalça bölgesinde bir veya her iki tarafında keskin bir ağrı olarak hissedilir.

Bazı hamile kadınlar kasık ağrısı olarak da bildirirler. Yuvarlak bağ ağrısı, vücudunuz birçok farklı değişikliğe uğradığı için gebeliğin normal bir parçası olarak düşünülür.

Yuvarlak Bağ Ağrısı Nedeni

Yuvarlak bağ, rahmi destekler ve gebelik süresince uzar. Rahmin ön kısmını kasıkla birleştirir. Bu bağlar, kaslar gibi kasılır ve rahatlar.

Bu bağları daraltan herhangi bir hızlı hareket (oturur durumundayken aniden ayağa kalkma, gülme veya öksürme) hamile kadının ağrı çekmesine neden olabilir. Yuvarlak bağ ağrısı yalnızca birkaç saniye sürer.

Yuvarlak Bağ Ağrısının Tedavisi

Dinlenme, yuvarlak bağ ağrısının tedavisinde en iyi yollardan biridir. Dinlenme, bağların daha yavaş gerilmesine ve ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Hapşıracağınızı, öksüreceğinizi veya güleceğinizi biliyorsanız kalçalarınızı sıkıştırıp kendinizi esnekleştirebilirsiniz. Böylelikle bağların üzerindeki baskıyı da azaltmış olursunuz.

Sürekli bağ ağrısı yaşıyorsanız, sağlık uzmanınız günlük germe ve esneme egzersizleri önerebilir. En yaygın egzersiz, ellerinizi ve dizlerinizi yere koyarak başınızı yere indirerek ve kalçanızı havaya kaldırarak yapılır.

Sağlık Görevlisini Ne Zaman Aramalıyım?

Eğer ağrı sık ve düzenli devam ederse veya ciddi ağrı çekerseniz, sağlık uzmanınıza bildirmeniz önemlidir. Ağrı birkaç dakikadan uzun sürerse derhal doktorunuza danışmalısınız. Ağrıya herhangi bir kanama, kramp, ateş, titreme, mide bulantısı, kusma veya vajinal akıntıda değişiklikler eşlik ederse, doktorunuza bilgi vermeniz gerekir.